Teşekkürler Perakende Çağı,  Teşekkürler Perakende Sektörü...

Perakende sektörünün yüksek ivme kazandığı birkaç yıl içerisinde, perakende yayıncılığının sektöre olan katkılarını kulak ardı etmek, gözden kaçırmak bu sektöre yapılan en büyük haksızlıktır. Bu sektörde reklam yönetmeni ve yayın yönetmeni olarak başladığım 19 yıl öncesi, perakende sektörünün bu kadar yol kat etmediği dönemlerdeki çalışmalarım aklıma geliyor.

Perakendede üretici, satıcı ve tüketici üçgeninde kendini gösterme çabasında olanların piyasalarda ve iç pazarlarda bir şekilde kendilerini tanıtmaları gerektiği ihtiyacı doğmuştu. Çalışmakta olduğum sektör dergisinde çalan telefonlara yetişemez durumdayken, bir yandan da sektör fuarlarına gitmek için uçaktan inmez duruma gelmiştim.

Bu serzenişimin yanı sıra, büyük bir sevgiyle de çalışmalarımızı ekip olarak sürdürmeye devam ettiriyorduk. Sektör temsilcilerinin reklam ve haber yoğunluklu çalışmalarla dergimiz vasıtasıyla lanse etmek için büyük çabalar sergiliyoruk.

Sevgili perakende dostları bilirsiniz bu sektör her yönüyle gün be gün hareket kazanan bir sektör olma özelliği taşıyor. Rafçısından, pos cihazları satanına, soğutmacısından tedarikçisine kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip. İşte bu yüzden onlarla müşteriden önde bir aile olmuş, ilişkilerimiz dostane çerçevede yürümüştür.

2000’li yılların başlarında, market ve AVM sektörlerinin ilerleyişi yoğun bir biçimdeyken; başarılı ve girişimci üç gençten oluşan ve kardeş kadar sevdiğim bu ekibin Genel Müdürü Yıldıray Kayhan’dan söz etmek isterim. Yıldıray Kayhan çalışmalarındaki inanılmaz azmi, başarılarındaki mütevazı duruşu ve etik iş anlayışıyla örnek gösterilecek nadide insanlardan biri olup, hiçbir zaman başarılarıyla yetinmemiş, yeniliklere imza atmış bir kişilik sahibidir ve girişimcidir. Kayhan’ın yaratıcı yönlerinden biri de şirketinin perakendeye katkı sağlaması için şahsıma yapmış olduğu teklifle hiç düşünmeden evet dedirtecek “Perakende Haber” Dergisi”ni oluşturmamızla birlikte, daha sonraki aşamalarda perakendeciler tarafından ilgiyle takip edilen ve perakende sektörüne armağan ettiği derginin devamı olan “Perakende Çağı Dergisi”dir.

Ofisimde masamın üzerinde bulunan bu dergi görseliyle, içeriğiyle, tasarımıyla, kağıt kalitesiyle, sektöre verdiği önemli mesajlarla takdire şayan bir yayın... Bu arada dergiye son yıllarda ivme kazandıran Genel Yayın Yönetmeni sevgili Çağatay Kayhan’a bu özenli ve hassas çalışmalarından ötürü teşekkürlerimi borç biliyorum. Çağatay’la birlikte 2-3 kişilik kadroyla çıkardığımız “Perakende Haber” dergisinin devamı olan “Perakende Çağı” adlı dergiyi bu günlerde bu duruma getirdiğinden ötürü tebrik ediyor ve kutluyorum. Perakende Çağı Dergisi sektörde hak ettiği konuma gelmiş sektör yayınlarından biridir. Bu kriterler doğrultusunda vizyonunu daha yukarılara çekerek pek çok başarıya daha imza atacaktır.

Teşekkürler Perakende... Teşekkürler Blue Medya... Teşekkürler Perakende Çağı...